Select Page

Aleš Cantarutti

Bili ste dijak naše šole, zaključili ste jo leta 1991. Kaj počnete danes?
Po več kot sedmih letih delovanja v lesnopredelovalnem podjetju na Pivškem sem skoraj toliko časa preživel na Gospodarski zbornici Slovenije v Centru za mednarodno poslovanje. Pred dobrim letom pa me je minister za gospodarski razvoj in tehnologijo povabil v njegovo ožjo ekipo. Trenutno sem državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, na dokaj zahtevnem delovnem mestu, ki vsak dan prinaša nove izzive.

Se je Vaša poklicna/življenjska pot zarisala že v srednješolskih letih?
Težko bi trdil, da sem že v srednji šoli natančno vedel, kaj bi rad počel v življenju, dokaj širok gimnazijski program (takrat naravoslovno-matematični tehnik) pa nam je ponudil res številne priložnosti za nadaljevanje študija. Sem pa že v srednji šoli vedel, da mi je bolj kot matematika ali kemija bližje družboslovje in nekako sem predvideval, da bo to področje mojega delovanja. V tem kontekstu je srednja šola nedvomno močno vplivala na mojo poklicno pot.

Se vam je iz srednješolskega obdobja vtisnilo v spomin kaj posebnega?
Srednjo šolo sem obiskoval prav v času, ko se je Slovenija pripravljala na osamosvojitev, ko smo se Slovenci začeli še bolj zavedati svoje narodnosti in korenin. Nič čudnega torej, da nas je večina iz razreda obiskovala krožek OZN, ki ga je vodil profesor zgodovine Franc Zupan. Krožek, ekskurzije v zamejstvo in profesorjeve ure so bile res nekaj posebnega. V spominu ostajajo tudi tesna prijateljstva in nesebična pomoč med sošolci pa seveda prve simpatije do sošolk …

Kaj bi sporočili današnjim dijakom?
Slišalo se bo kot kakšna stara lajna, a tudi sam bi vam rad sporočil to, kar ste že velikokrat slišali: izkoristite vsako priložnost, ki se vam ponudi, da pridete do novih znanj in izkušenj. Ne samo v Sloveniji, če je le mogoče, vsaj za kakšen mesec skočite v tujino, če ne v času srednje šole pa med študijem. V Sloveniji smo največje bogastvo ljudje, a če želimo biti uspešni v tujini, v družbi velikih, moramo zaradi relativne majhnosti in neprepoznavnosti Slovenije v svetu biti pogosto boljši od njih, bolj samozavestni. Ob tem pa vam svetujem, da ne pozabite na prijetne trenutke, dokler imate priložnost, »žurajte«, kolikor se da …

Intervju izvedla Pija Sever, članica literarnega krožka , preko elektronske pošte v januarju 2016.


(Število obiskov: 870)
Dostopnost